Försvars- och säkerhetsakademins alumner

Folk och Försvar arrangerar Försvars och Säkerhetsakademin – en exklusiv utbildning för unga engagerade i frågor som rör fred, frihet och demokrati.

Som alumn får du även tillgång till:

  • Subventionerade platser till Rikskonferensen.
  • Studieresor exklusivt utformade för Akademins alumner.
  • Inbjudan till både öppna eller exklusiva event på aktuella teman.
  • Ett brett nätverk av dagens och morgondagens yrkesverksamma och likasinnade inom försvars- och säkerhetspolitiken.

Alumner

2019

Sebastian Willstedt
Frivilliga Flygkåren

Ulla Lovcalic
LUF

Katarina Folkeson
Grön Ungdom

Sakari Teerikoski
Utrikespolitiska förbundet Sverige

Daniel Kjellén
Svenska Röda Korset

Lisa Nåbo
SSU

Siri Sandberg
Svenska FN-förbundet

Emelie Weski
LSU

Camilla Spångberg
Svenska Lottakåren

Daniel Backlund
CUF

Emelie Markianos
S-studenter

Stefan Sarmes
KDU

Noor Karim
SSU

Christoffer Nilsson
CUF

Sandra Daniel
LUF

Sara Lindberg
Ung Vänster

Hannah Björnerhag
MUF

Annik Avén
Säkerhets- och försvarsföretagen

Catarina Kärkkäinen
Fria Moderata Studentförbundet

Josefine Owetz
Officersförbundet

Ylva Aspelin
Ung Vänster

Oscar Sameland
MUF

Alexandra Sjölin Falk
Grön Ungdom

Olof Kvernvik
KDU

2018

Vilma Björk
CUF

Arash Bolouri
UFS

Iman Djelloul
LSU

Linnea Gullholmer
Jusek

Josefine Helleday
SSU

Hamza Ibrahim
LSU

Hampus Jernkrook
MUF

Maja Johnsson
Ung Vänster

Rasmus Karlsson
LUF

Wanja Kaufmann
Grön Ungdom

Sara Kristoffersson
Grön Ungdom

Klara Linder
SSU

Ludvig Lundgren
MUF

Tua Malmberg
EUP

Olof Persson
Ung Vänster

Gustaf Reinfeldt
FMSF

Soroush Rezai
LUF

Isac Riddarsparre
Centerstudenter

Fredrik Sjöstrand
CUF

Nawres Taki
KDU

Oscar Theblin
UFS

Isabelle Waldenvik
KDU

Agnes Åberg
SLK

2017

Henrik Almén
Scouterna

Alfred Askeljung
Centerstudenter

Aida Badeli
Grön Ungdom

Cecilia Baggesen-Gyllunger
Liberala ungdomsförbundet

Emma Blomdahl
Centerkvinnor

Pontus Båth
Moderata ungdomsförbundet

Disa Schrapkowska
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Asterix Ekerow Wittinghoff
Försvarsutbildarna

Samuel Dalevi
Kristdemokratiska ungdomsförbundet

Lisa Enquist
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Gustaf Fritz
Utrikespolitiska förbundet Sverige

Adam Garneij
Centerpartiets ungdomsförbund

Christopher Gustafsson
Kristdemokratiska ungdomsförbundet

Mona Hagi
Grön Ungdom

Philip Hedberg Avelind
Utrikespolitiska förbundet Sverige

Tilly Laestander
Ung Vänster

Sebastian Larsson
Moderata ungdomsförbundet

Olivia Lövgren Ternman
Europeiska Ungdomsparlamentet

Rebecka Mc Neill
Ung Pirat

Erik Nilsson Nordahl
Centerpartiets ungdomsförbund

Lazo Sadik
Svenska Röda Korset

Hilda Silvergran
Svenska Lottakåren

Dan-Aria Sucuri
Liberala ungdomsförbundet

Dina Viksten Abrahamson
Ung Vänster

2016

Thorgny Arwidson
Grön Ungdom

Noura Berrouba
LSU

Aleksandra Boscanin
Moderata Ungdomsförbundet

Christoffer Eldengrip
Ung Pirat

Samuel Guron
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Amalia Holm Bjelke
Liberala Ungdomsförbundet

Linn Hultqvist
Svenska FN-förbundet

Linnea Hylén
Centerpartiets ungdomsförbund

Eric Lundvall
Centerpartiets ungdomsförbud

Henrik Malmrot
Ung Vänster

Malin Melbi
Moderata Ungdomsförbundet

Simona Mohamsson
Liberala Ungdomsförbundet

Elin Morén
Ung Vänster

Cecilia Nelson
Svenska FN-förbundet

Axel Nordenstam
Utrikespolitiska Förbundet Sverige

Linnea Nyberg
Svenska kyrkan

Godwyll Osei-Amoako
Fackförbundet ST

Anton Roos
Kristdemokratiska Ungdomsförbundet

Anna Sandström
Centerstudenter

Tajma Sisic
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Imse Spragg Nilsson
LSU

Viktor Sundman
Utrikespolitiska Förbundet Sverige

Nike Örbrink
Kristdemokratiska Ungdomsförbundet

2015

Alexander Ruckemann
Svenska Atlantkommittén

Alma Handzar
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Alvina Nellmer
Svenska FN-förbundet

Amanda Wollstad
Fria Moderata Studentförbundet

Bim Eriksson
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Daniel Simmons
Utrikespolitiska Förbundet

David Sikström
Kristdemokratiska ungdomsförbundet

Ella Coogan
Ung Vänster

Erik Einarsson
Ung Pirat

Fabian Rosdalen
Ung Pirat

Hanna Cederin
Ung Vänster

Jennifer Unelius
Svenska FN-förbundet

Kristin Öser
SACO Studentråd

Lumnije Mehmeti
Rädda Barnen

Malin Rimmö
Liberala ungdomsförbundet

Marcus Nilsen
Liberala ungdomsförbundet

Noria Manouchi
Moderata ungdomsförbundet

Rana Ali Mohammad
Svenska Lottakåren

Robert Steffens
Centerpartiets Ungdomsförbund

Rosaline Marbinah
Sveriges Ungdomsorganisationer

Sarah Ullmark
Moderata ungdomsförbundet

Sophia Wallin
Utrikespolitiska Förbundet

Thomas Bjällstrand
Svenska Atlantkommittén

Tobias Löfgren
Kristdemokratiska ungdomsförbundet

2014

Andreas Weiborn
Civilförsvarsförbundet

Bawar Ismail
Liberala Ungdomsförbundet

Christoffer Karlsson
Liberala Ungdomsförbundet

Daniel Bartenius
Centerpartiets Ungdomsförbund

David Midhage
Ung Pirat

Elin Andersson
Ung Pirat

Ewelina Andersson
Moderata Ungdomsförbundet

Henrik Petersen
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Jennifer Bertilsson
Kristdemokratiska Ungdomsförbundet

Joanna Blossner
Sveriges Ungdomsorganisationer

Johanna Granbom
Ung Vänster

Johanna Kvist
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund

Kristin Olofsson
Ung Vänster

Kristoffer Alm
Försvarsutbildarna

Leo Pierini
Centerpartiets Ungdomsförbund

Marcus Meyer
Civilförsvarsförbundet

Paulina Nybratt Sandin
Sveriges Ungdomsorganisationer

Pontus Lundqvist
Utrikespolitiska Förbundet

Sandra Ehne
Scouterna

Tony Gunnarsson
Kristdemokratiska ungdomsförbundet

Tove Vikström
Svenska FN-förbundet

Zebulon Carlander
MUF

2013

Anna Gustbée
Moderata Ungdomsförbundet

Banar Reza
Svenska Lottakåren

Blerta Hoti
Socialdemokratiska Ungdomsförbundet

Carl-Johan Schiller
Kristdemokratiska ungdomsförbundet

Fredrik Lundgren
Svensk Soldat

Gustaf Göthberg
Moderata Ungdomsförbundet

Gustav Nipe
Ung Pirat

Tobias Gillberg
Centerpartiets Ungdomsförbund

Isabell Mixter
Ung Vänster

Jehna Al-Moushahidi
Sveriges Ungdomsorganisationer

Joakim Rönnbäck
Liberala Ungdomsförbundet

Johannes Danielsson
Saco Studentråd

Linda Nordlund
Liberala Ungdomsförbundet

Mattias Kristenson
Socialdemokratiska Ungdomsförbundet

Mikael Holm
Ung Pirat

Per Jonas Partapuoli
Sveriges Ungdomsorganisationer

Pernilla Bergström
Svenska FN-Förbundet

Sona Rashid
Sveriges Ungdomsorganisationer

Stefan Lindborg
Ung Vänster

Urval föreläsare från tidigare år

Anders Thornberg
Säkerhetspolischef

Gunnar Karlsson
Chef, MUST

Anne Ramberg
Generalsekreterare, Advokatsamfundet

Helena Lindberg
Generaldirektör, MSB

Micael Bydén
Överbefälhavare, Försvarsmakten

Elisabeth Dahlin
Generalsekreterare, Rädda Barnen

Malin Nilsson
Generalsekreterare, IKFF

Marcela Sylvander
Informationsdirektör, Försvarsmakten

Annika Nordgren Christensen
Försvarsdebattör

Anna Nyman
Chef för enheten för samordning, MSB

Anna Wieslander
Director Northern Europe, Atlantic Council

Magnus Ranstorp
Forskare, Försvarshögskolan

Petra Tötterman Andorff
Planeringschef, Kvinna till kvinna

Johanne Hildebrandt
Journalist

Mikael Tofvesson
Chef för enheten för omvärld och bevakning, MSB

Robert Egnell
Professor, Försvarshögskolan