Arktis är viktigt för alla de nordiska länderna. Geopolitikens återkomst och de pågående klimatförändringarna skapar i allra högsta grad en säkerhetsfråga för de nordiska länderna. Det strategiska arbetet för att skapa ett spänningsfritt område i Arktisregionen fördjupar integrationen i vårt närområde och leder till nya plattformar för utrikespolitiska prioriteringar och förstärker europeisk säkerhet.
Vilka stora förändringar kan vi förvänta oss inom och runt Arktis säkerhetspolitiskt och ekonomiskt och hur påverkar det Sverige och Norge? Hur militariserat är Arktis? Finns det mer att säga om geopolitiken? Vad är viktigast att hålla koll på framåt för att Arktis ska vara hållbart?
Folk och Försvar tillsammans med Norska ambassaden bjuder in till seminarium för att diskutera de här och fler frågor om Arktis och Norsk-svenskt samarbete.
PROGRAM
Moderator Folk och Försvar
15.00 Välkommen
Maud Holma von Heijne, Generalsekreterare Folk och Försvar
Christian Syse, Norges ambassadör till Sverige
15.10 Säkerhetsläget i vårt närområde och viktiga prioriteringar
Jan Salestrand, Statssekreterare hos Försvarsminister Peter Hultqvist
Tone Skogen, Statssekreterare hos Försvarsminister Frank Bakke-Jensen
15.45 Det militära perspektivet
Gabor Nagy, Flygtaktisk chef Sverige
Leif Petter Sommerseth, Chef J3 vid norska Forsvarets Operative Hovedkvarter (FOH)
16:15 Paus
16:30 Hur ser framtiden ut?
Niklas Granholm, Forskningsledare Totalförsvarets Forskningsinstitut (FOI)
Njord Wegge, Seniorforsker Norsk Utenrikspolitisk Institutt (NUPI)
17:00 Ett politiskt perspektiv
Sofia Arkelsten (M), Sveriges Riksdag
Emilia Töyrä (S), Sveriges Riksdag
17:15 Seminariet slut